Як розповідати історії людей з інвалідністю – на UA: БУКОВИНА відбулося обговорення

Як розповідати історії людей з інвалідністю – на UA: БУКОВИНА відбулося обговорення

3 чер. 2021

У середу, 2 червня, на UA: БУКОВИНА відбулася дискусія «Як розповідати історії людей з інвалідністю». Команда Суспільного долучилася до обговорення разом із ініціаторами дискусії — представниками громадської організації «Чернівецьке об’єднання “Захист”» Марією Нікітіною та Богданом Бойком.

Читайте також:  Як уникати мови ворожнечі: експертне обговорення на UA: БУКОВИНА

Ми зібрали рекомендації про те, як комунікувати на тему інклюзії та розповідати про людей з інвалідністю. 

Не використовуйте емоційну лексику, пишіть факти. В результаті, лише вони мають значення. Якщо ви напишете «людина щодня бореться» не дасте повної інформації аудиторії. Спробуйте так: «Мама учня з першого класу намагалась потрапити на перший дзвоник до сина. Вдалося їй це лише на випускний, коли добилась знесення бордюру». Це змістовно і сильно, на відміну від кліше.

Проговоріть із героєм, що уся недоступність, яка його оточує, це не його сором, а відповідальність держави. Розповідаючи про людей з інвалідністю, які рідко мають можливість вийти з власного дому через «бар’єрність», журналістам варто не тиснути на жалість або показувати несамостійність, а наголошувати, що для повноцінного життя потрібне «безбар’єрне» середовище. 

Не героїзуйте. Інколи це побут, або можливість, яка має бути доступна усім. У такому випадку варто показати досвід людини, без героїзації.

Перед зйомкою варто ознайомитися із коректною термінологією. Зокрема не варто акцентувати на інвалідності — розповідайте про людину. Найголовніше – не варто жаліти своїх героїв. Показуйте реальність такою, яка вона є.

Обговоріть з героєм умови проведення інтерв’ю для того, аби він почував себе в безпеці та був відкритим до діалогу. 

Сприймайте тему інклюзії та побудови доступного середовища так само як і тему політики, виборів чи економіки. Це такий же важливий аспект життя суспільства, тому потребує об’єктивного висвітлення. 

Нагадаємо, дивитися і слухати програми й стежити за всіма заходами і випусками новин Буковини можна на сайті Суспільне | Новини, на сторінці Суспільне Буковина у Фейсбуці, Інстаграмі та UA: Українському радіо Буковина, а також онлайн на сайті філії.